!!! SUDAN’DA AÇLIKTAN ÖLMEK ÜZERE OLAN ÇOCUĞUN FOTOĞRAFI ve KEVIN CARTER’IN İNTİHARI!!!

         İnsanı ağlatan bir olay! Hayatta savaşlar ve doğal felaketler kadar dehşet verici başka olaylar ve anılar da vardır. Bazen de acil yardıma ihtiyaç duyulan bir zaman ve mekanda,yapılabilecek bir yardım varken, hiçbir şey yapmamak, umursamadan yüz çevirmek, korkarak kaçmak, ömür boyu insan yüreğinde ve çoğu geceler ruhunda ıstırap veren bir hançer yarası gibidir! Asla iyileşmez!..

            Örneğin; çölde bir kimseyi susuz, yüzüstü bırakmayın!..Mecnun’un çölde, ceylanı avcının tuzağından kurtarmak için hırkasını çıkarıp avcıya verdiği gibi hırkanızı feda edin! İşte asil davranış böyle olur! Allah, hırs, şöhret, zenginlik ve gaflet dolu huzursuz bir hayat vermektense, sâde ama huzurlu, erdemli ve vicdanlı bir hayat nasip etsin!  

            Niyet iyiyse, âkibet iyi olur! Havanın her yönden bizi kuşattığı gibi 360 dereceden Allah’ın bizi kuşattığını düşünür ve hatırlarsak, O’nu daha çok anmış olur, daha yakın hissederiz ! Niyetimiz iyiyse ve Mevla izin verirse; O bizim yolumuzu aydınlatır, kapalı duvarlar arasında bile görünmeyen kapılar, geçitler açar!.. Esenlikle, Mimoza33; 28 Eylül 2007 Cuma

*       *       *       *       *

Kevin Carter

Kevin Carter (13 Eylül 196027 Temmuz 1994) Johannesburg, Güney Afrika doğumlu Pulitzer ödüllü fotoğrafçı ve Bang-Bang Kulübü üyesi.

Fotoğrafçılık kariyerinin büyük bölümünü, son yıllarını yaşayan, Güney Afrika`daki ırkçı Apartheid rejiminde geçirmiştir. Güney Afrika`da yaşanan ırk ayrımcılığını yansıtmayı planlayan, zaman zaman da yaşanan vahşetin paparazzisi olmakla itham edilen Bang-Bang Kulübü`nün öncülerindendir.

27 Temmuz 1994‘te Johannesburg‘un bir banliyösünde park ettiği kamyonetinin içine egzoz basarak intihar etti. Yanında çevresine yazılmış çok sayıda mektup bulundu.

Pulitzer ödüllü fotoğraf

1994‘te fotoğraf dalında Pulitzer ödülü kazanan Kevin Carter`ın çektiği fotoğraf, zayıflıktan ölmek üzere olan siyah küçük kız çocuğu ile yakınında tüneyen akbabayı yansıtmaktadır. Kızın, birkaç kilometre ilerdeki Birleşmiş Milletler yardım kampına gitmek istediği sanılmaktadır.

Bu ânı fotoğrafladıktan sonra akbaba kaçmış, ancak Carter küçük kıza kampa ulaşması için yardım etmemiş, oradan uzaklaşmıştır. Bu yüzden yoğun eleştirilere maruz kalan Carter profesyonel fotoğrafçı olduğunu, yardım görevlisi olmadığını söylerek kendisini savundu. O dönemde, gazeteciler ve fotoğrafçılar, bulaşıcı hastalıklar nedeniyle hasta insanlara dokunmamaları konusunda sıkı biçimde uyarılıyorlardı.

Bu fotoğraf, yardım örgütlerine büyük miktarda maddi kaynak sağladı.

İntiharı

Bu olaydan sonra ağır depresyona giren Kevin Carter kendini suçlamış ve intiharı seçmiş, ölmek üzere olan çocukların peşini bırakmadığına dair bir not bırakmıştır. Akşam saatlerinde egzoz verdiği kamyonetinin içinde boğulurken Walkman ile müzik dinlemekteydi.

KAYNAK: http://tr.wikipedia.org/wiki/Kevin_Carter

FOTOĞRAF KAYNAĞI:

http://www.flatrock.org.nz/topics/odds_and_oddities/assets/wanting_a_meal.jpg

BAŞKA BİR FOTO KAYNAĞI:

http://www.mukto-mona.com/Articles/kevin_carter/sudan_child.htm