Bismillahi’r Rahmani’r Rahim,

 

Bismillahillezi La Yedurru mea İsmihi şeyün fi’l ardı vela fi’s semai ve Hüve’s Semiul Alim ! (3)

 

Kahharun limen tağa ! (3)

 

ERGENEKON ÇETESİ’NİN KARANLIK MACERA KRONOLOJİSİ

*       *       *       *       *

ERGENEKONCULAR (GÖZALTINA ALINANLAR) LİSTESİ

                                     

(10:55:51 2008-07-02)

        

Türkiye dün sabah saat 07 den beri sarsılıyor. Gözaltılar gece de devam etti. Yeni isimler eklendi. İşte tam liste

 

Türkiye Ergenekon operasyonu ile sarsılıyor. Ankara’da gözaltına alınan 7 kişi dün gece İstanbul’a getirildi. Operasyon Erzurum ve Trabzon’a kadar uzandı.

Gözaltındakiler şunlar;

ANKARA

-Şener Eruygur – Emekli Orgeneral(Eski Jandarma Genel Komutanı)

-Hurşit Tolon – Emekli Orgeneral (Eski 1. Ordu komutanı)

-Mustafa Balbay-Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi

-Sinan Aygün -Ankara Ticaret Odası başkanı

-Hamza Demir-Toplumsal haber adlı sitenin yazarı

-Kemal Aydın

-Neriman Aydın-Toplumsal haber sitenin yazarı

İSTANBUL

-Levent Ersöz-Emekli Tuğgeneral-Eski Jandarma İstihbarat Başkanı

-İlker Güven – Emekli Tuğgeneral

-Ufuk Büyükçelebi-Tercüman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

-Birol Başaran-Atatürkçü Düşünce Derneği Kadıköy ilçe başk.

-Güral Başaran-Ulusal Sanayici işadamları derneği genel sekreteri

-Adnan Türkkan-Türkiye gençlik birliği kurucu başkanı

-Tunç Akkoç-İşçi Partisi gençlik kolları genel başkan yardımcısı

-Dursun Ali Toroman-ADD Maltepe başkanı

-Erol Mütercimler-Emekli binbaşı, gazeteci-yazar

-İbrahim Özcan-Emekli astsubay

-Kadir Ali Esenler: Emekli asker

ANTALYA

-Hasan Atilla Uğur-Emekli albay

-Osman Gürbüz-Serbest meslek

TRABZON

-Prof.Dr.Ercüment Ovalı-K.T.Ü. Hemotoloji eski Anabilim dalı başkanı ve ünlü bir genetik uzmanı

ERZURUM

-Murat Avar-TRT muhabiri

-Siyami Yalçın-Müteahhit 

 

www.habergunluk.com ; 02.07.2008

 

*          *          *          *          *         

 

ERGENEKON’UN KİLİT İSMİ BULUNDU

03 Temmuz 2008 Perşembe 09:08

Ergenekon ve bazı operasyonların kilit ismi olduğu düşünülen Ersöz Paşa bulundu. Ersöz, karar çıktığı gün bakın nereye gitmiş!

Ergenekon terör örgütü soruşturması kapsamında aranan eski Jandarma İstihbarat Başkanı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün yurtdışına çıktığı öğrenildi. Ersöz’ün, savcının mahkemeden gözaltı kararı çıkardığı gün olan 29 Haziran’da Rusya’ya gittiği belirlendi.

Ersöz’ün yakın çevresi, emekli Tuğgeneral’in bir iş gezisi için Rusya’ya gittiğini, 10 gün sonra Türkiye’ye döneceğini söylüyor. Aynı soruşturma sebebiyle aranan eski milletvekili Turhan Çömez’in de kısa bir süre önce yurtdışına çıktığı belirlenmişti. Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı’nın Turhan Çömez ile Levent Ersöz’ün yakalanması için İnterpol’ü devreye sokmaya hazırlandığı belirtilirken, iki zanlının yurda girdiği anda yakalanması amacıyla tüm sınır kapıları uyarıldığı bildirildi.

AK Parti’yi yıpratma projesi Ersöz’e ait
Operasyon kapsamında aranan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, ilginç bir geçmişe sahip. Şener Eruygur’un Jandarma Genel Komutanlığı döneminde Jandarma İstihbarat başkanı olarak görev yapan Ersöz’ün ismi eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek’e ait darbe günlüklerinde de geçiyor. Örnek, 19 Aralık 2003 tarihli notta Ersöz için şu tabirleri kullanıyor: "Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı, general, yaptığı faaliyetlerle ilgili olarak sadece bana özel bir brifing verdiler. AKP hükümetine karşı, bu hükümeti demokratik kurallar içerisinde zayıflatmak için neler yapılması gerekiyorsa hepsi düşünülmüş ve uygulamaya geçmişler. Hayranlıkla dinledim. Kendilerine birkaç konuda görüşlerimi söyledim."

Eruygur döneminde Jandarma İstihbarat başkanı olan Ersöz, Urfa Alay Komutanı Erdal Sarızeybek’ten mahkeme kararı olmaksızın dokuz telefon görüşmesinin kaydını istemiş, numaraları araştıran Sarızeybek gizli bir operasyon yürütüldüğünü fark edince soruşturmalarla boğuşmak zorunda kalmıştı. Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, 2001 yılında teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın hapis yattığı İmralı’da komutanlık yapmıştı.

Haber Kaynağı:

Bu haber toplam 67513 defa okunmuştur

 

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=147575

 

4 AŞAMALI KAOS PLANI

03 Temmuz 2008 Perşembe 08:02

Herşey hazırdı. Tarih bile belirlenmişti. Düğmeye bu ay basılacaktı. Ele geçirilen belgelere göre 4 aşamalı plan!

Ergenekon kapsamında Ankara’da askeri lojmanda gözaltına alınan eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur’un Fenerbahçe Orduevi’nde basılan gizli ofisinden, Türkiye’yi sarsacak belgeler çıktı.

İddiaya göre aramalarda ele geçirilen belgelerde, "yaz döneminde" darbe için kaos ortamı yaratma hazırlığını ortaya çıkarıldı.

Sabah gazetesinden Ferit Zengin’in haberine göre planda, Ergenekon örgütünün 7 Temmuz’da başlatmayı hedeflediği 4 aşamada yaratılacak kalkışmanın ayrıntıları yer alıyor

– Buna göre, 7 Temmuz pazartesi sabahı eşzamanlı olarak 40 kentte, izinsiz mitingler düzenlenecek. Böylece gerilim tırmandırılacaktı

– 30 tetikçi önemli isimlere suikastlar düzenleyecek, kaosu derinleştirmek için "Ekonomi batıyor" havası yaratılıp hükümet düşürülecekti

POLİS ADD’YE MUHBİR YERLEŞTİRDİ

Veli Küçük’ün gözaltına alınmasının ardından yeni bir darbe planı içine girdiği öne sürülen Ergenekon yapılanması, Atatürkçü Düşünce Derneği’ne yerleştirilen muhbirlerle çözüldü. Muhbirler eylem planını ayrıntılarıyla polise aktardı.. Ergenekon örgütünün 7 Temmuz’da start vereceği darbe senaryosunu polis bu sayede, haziran ayı başında öğrendi.

1- 40 ilde izinsiz miting yapılacak
7 Temmuz günü 40 ayrı ilde Atatürkçü Düşünce Derneği’nin şubeleri aracılığıyla "Yargıya Sahip Çık" adıyla izinsiz mitingler düzenlenecekti. Böylelikle polis ve halk karşı karşıya getirilerek, arbede ile silahlı çatışma ortamları yaratılacak. Bu olaylar halk isyanına dönüştürülecekti.

2- 30 kişilik ekip provokasyon için topluluğa ateş edecekti
Emekli tuğgeneral Küçük’ün tutuklanmasının ardından polis, emekli orgeneral Şener Eruygur’u teknik takibe aldı. Eruygur’un halen görevde olan bir komutana söylediği, "Ya yenilgiyi kabul edeceğiz. Ya da gereğini kabul edip sonuna gideceğiz" sözleri takıldı. Takip genişletilince, yeni bir darbeye zemin için "kaos planı"yla karşılaşıldı. Cinayet ve gasp gibi çok sayıda suçtan sabıkası bulunan "sahte Yeşil" Osman Gürbüz liderliğinde, JİTEM ve itirafçılardan oluşan 30 kişilik özel bir ekip oluşturulacak. Silahlı grup, 7 Temmuz’da başlayacak gösterilerde topluluk üzerine ateş ederek provokasyon yapacak. Bu ekip, ünlü isimlere faili meçhul suikastlar da düzenleyecek.

3- ‘Ekonomi kötüye gidiyor’ anketleri
Orduevi’nde ele geçirilen planlara göre; Tercüman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ufuk Büyükçelebi ile Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay’ın liderliğindeki medya oluşumu, yapacakları yayınlarla toplum üzerinde buhran ortamı yaratacak. Halen aranan yönetmen Halis Yavuz Işıklar ise örgütün politikasına uygun film, dizi ve klipler çekecek ve yine kendilerine yakın televizyon kanallarında yayınlayacak. Darbe hazırlığı yapanların bir başka planı da olayın ekonomik boyutuyla ilgiliydi. Buna göre, ATO Başkanı Sinan Aygün de darbe senaryosunda "aktif rol" aldı. Aygün, sık sık anketler düzenleyip, daha sonra "ülke ekonomisinin bittiği" yönünde açıklamalar yapacak. Ayrıca AKP’ye alternatif bir parti oluşumuna gidecek.

4- YAŞ’ı da ertelemek gündemde
7 Temmuz’da kanlı bir kaos için yapılan planların bir boyutu da askeri kanattaydı. Ağustos ayında yapılacak Yüksek Askeri Şura’nın tarihini de ertelemeyi amaçladılar. Ergenekon örgütü içerisinde "Ergun" olarak isimlendirilen gruba dahil olan darbe yanlısı emekli generaller, böylelikle TSK içerisinde "NATO’cular" olarak isimlendirilen grupta yer alan askerlerin YAŞ’ta rütbe almasını engellemeyi planladılar.

 

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=147570

 

MEĞER CHP’DEN BURS ALMIŞ

Humeyni’yi sevdiğini söyleyen Kevser Çakır isimli öğrenciye CHP’li Belediye’nin düzenli olarak burs verdiği ortaya çıktı

04 Temmuz 2008 Cuma 21:03

Kevser Çakır"a Kadıköy belediyesince verilen burs düzenli olarak ödenmiş. Üstelik bursun birkaç aylık mazisi yok. 2007"nin başından beri CHP"li Kadıköy Belediyesi tarafında Humeyni"yi sevdiğini söyleyen Kevser Çakır"a burs verilmiş.

Kevser Çakır, açıklamalarıyla zaten gergin olan gündemin üzerine adeta benzin dökmüştü. Sağduyulu kamuoyu, programda sarf edilen sözlerin zamanlamasına dikkat çekmiş, bunu açık bir provokasyon olarak yorumlamıştı.

Kevser Çakır Türkiye"yi karıştıran sözleri söylerken rahat tavırlarıyla dikkat çekmişti. Çakır, konuşmalarının nereye varacağını ve konuşmaları üzerinden nasıl yeni suni gündemler oluşturulacağını bilmiyormuş gibi davranmıştı. Medyada Humeyni polemiği günlerce yer almış ve o sözler toplumun büyük bir kesimi üzerine mal edilmeye çalışılmıştı.

http://www.gazeteturka.com/news_detail.php?id=20252  ; 04.07.2008

YANLIŞ OKUMAYIN…

(Mehmet Altan; 04.07.2008)

Siyasetteki. Medyadaki ‘Ergenekoncular’ı bir yana koyun. Onlar bugünlerde çok telaşlılar. Çünkü yargı süreci ilerledikçe, muhtemelen Ergenekon’un zaten bilegeldiğimiz medya ve siyaset bacağı da daha inkar edilemez bir şekilde belgelenecek…

Laik cumhuriyet’ bahanesiyle ‘cunta darbelerine’ nasıl gönüllü kulluk kölelik yapıldığı saydamlaşacak… Ama bir de… Hem içerde… Ve dışarıda, özellikle dış basında… Olup biteni çözemeyen… Ve yazılıp, çizilenlere bakıncada ‘doğru’ okumayan hatırı sayılır büyüklükte bir kesim var…

***

Ne diyorlar?

Sanıyorlar ki ‘darbecilerin’ tutuklanması, parti kapatılmasına ‘karşı hamle’…

Dış basının sevdiği terminolojiyle söylenirse ‘Kemalistlerle’ ‘İslamcılar’ arasındaki kapışmanın yeni bir evresi…

Ergenekon’un medyatik alanı içindeki siyasetçi ve medya da bu gerginlik analizi üzerinden bilerek ‘davul’ çalıyor… Şimdilik iddia aşamasındaki ‘darbeciliğe’ tüm varlığıyla arka çıkıyor…

Ama acaba, durum gerçekten böyle mi?

***

Hemen şunu söyleyeyim…

Bu son gözaltılar ‘bir çatışma’ değil, ‘bir mutabakat’ operasyonu…

Biliyorum… Askeriye ‘özenle’ bunun hukuksal bir operasyon olduğunu vurguluyor…

Gerçekten de olup bitenin ‘hukuk devleti’ açısından hiç bir şaşırtıcı yanı yok…

İddialar var… Karineler var… Hatta çok ciddi deliller var… Ve savcı gereğini yapıyor…

Orgeneral, morgeneral kimsenin gözünün yaşına bakmadan da hükmünü icra ediyor…

Ama bu ‘hukuk devletinde’ olur…

Türkiye’de asla olmazdı…

O halde, ilk defa olarak, şimdi nasıl oluyor… Ona bakmak gerek…

***

Oraya bakınca… Sivil- askeriye…

İçerisi-dışarısı dengesinde…

Bu ‘gözaltılar’ tümünün mutabakatı ile gerçekleşmekte…

Askeriyenin tavrını daha iyi anlamak için Nokta’nın yayınladığı ‘darbe günlüklerini’ yeniden gözden geçirmek gerek… Yanlış yorumları anında tashih edecek en önemli açıklamalar orada…

Bu gözaltılar ağustos ertesinde yeniden şekillenecek askeri yönetimin şimdiden kurumun içine ve dışına verdiği bir mesaj olarak da algılanabilir…

Yoksa ‘hukuk’ geçerli olsa, olup bitenin şimdiye kadar bin defa olmuş olması gerekirdi…

Ama bundan böyle ‘hukuk’ işleyecek ise, ona da amenna… En azından ‘orgeneral’ gözaltısını bundan böyle yadırgama dönemi aşılıyor, yargı karşısında herkesin eşit olduğu iddiası gerçekleşme zemini buluyor…

Ardında ne olursa olsun, demokrasi gerçekleşiyor…

***

Dışarısı…

Ya da dış dinamiklere gelince…

Türkiye bir NATO ülkesi…

Miloseviç Sırbistan’da Kosova halkına ‘egemenlik’ paravanının ardına sığınarak zulüm ettiğinde, halkı yönetimin elinden NATO uçakları kurtardı…

Çünkü Soğuk Savaş döneminin en kanlı aygıtı olan NATO, Sovyetlerin çöküşü ardından ‘stratejisini’ değiştirmiş, ‘demokrasileri korumayı’ da temel ilkelerden biri haline getirmiş durumda…

Bu ahval ve şeriatta, anti-demokrasi, anti-batı bir girişime neden göz yumsun?

Orta-Doğu’nun kan ve gözyaşı içinde çırpındığı bir dönemde…

İçe kapanmacı… Bürokratik ve devletçi…

Halkın hiç bir desteğini alamayacak olan ‘kurum dışına düşmüşlerin’ bir macerasına kim neden ve nasıl ‘evet’ diyecek?

***

NATO’nun güçlü omurgası ABD’nin yönetiminde…

Bir iki ay içinde İran’a saldırmak…

İran’a saldırırken de Türkiye’de kendine daha yakın bürokratik odaklar bulma arzusu içinde gittikçe etkisini artıran bir eğilim var ama bu ‘gözaltılara’ onlar bile sahip çıkmaz…

Onlar bu aranışları en azından ‘emekli zevat’ ile pişirmez…

Daha uzatmaya gerek yok…

Kısacası saha dışına atılmış ‘darbecilerin’ güç alacağı, dayanacağı bir zemin yok… İçerde de kalmadı, dışarıda da…

***

Darbe günlükleri… Darbeci siyasetçiyi…

Darbeci medyacıyı da deşifre ediyor…

Onların yaygarasını anlıyorum…

Ama sözüm onlara değil, iyi niyetle olup biteni anlamaya çalışana…

Ortada ‘çatışma’ yok… Tersine tam bir mutabakat var…

‘Huysuz ve inatçı obsesif darbecileri’ saha dışına atıp, onların peşinden ve izinden gitmeye hevesli olanlara da ‘ihtar’ çekme konusunda geniş bir mutabakat…

Sivil-asker ve içerisi-dışarısının oluşturduğu mutabakat…

Olup biteni okurken, yanlış olmasın…

 

http://www.stargazete.com/gazete/yazar/yanlis-okumayin-111214.htm

 

WEB SİTESİ:

·         http://kardelenkutuphanelibrary.spaces.live.com

·         Kardelen Mesaj Grubu Üyeliğine Katılmak İsteyen Diğer kişiler; kardelenkutuphane_library-subscribe@yahoogroups.com  adresine;

·         Kardelen Kütüphanesi e-posta listesinden çıkmak isteyenler ise kardelenkutuphane_library-unsubscribe@yahoogroups.com  adresine boş e-posta göndermeleri gerekir.

·         Mesaj Grubundan âcil durumlar hariç ayda ortalama 1-8 mesaj gönderilmektedir. Esen kalın !

 

*          *          *          *          *         

·         Sonra biz Allah’tan sakınanları kurtarırız; zalimleri de diz üstü çökmüş olarak orada bırakırız. (Kur’an; Meryem Süresi:72)

Reklamlar