CİN VE İNSAN İÇİN KADIN RUHUNDAN ANLAMAK MI, AMERİKA’YA KÖPRÜ YAPMAK MI ZOR ?!

 

Adam yolda yürürken bir çömlek görür, eline alır, aklına masallarda dinlediği, çömleği sıvazlayınca ortaya çıkan cin gelir. Çömleği sıvazlar hakikaten bir cin çıkar.

“Off be!” der, cin, ne güzel uyuyordum, nereden çıktın sen? Hadi çabuk bir dilek dile, benim çok işim var.

Adam düşünür ve cine:
“Hep Amerika’ya seyahat etmek istedim. Ama uçağa binemem, korkarım; gemiye de binemem, denizden korkarım; bana buradan bir köprü yap, oradan gideyim.” der.

Cin; “Çok zor” der, “uzun iş. Bir sürü metal gerekecek, deniz de çok derin, olmaz, başka bir şey dile.”

Adam tekrar düşünür;
"Sayın cin" der. "Ben 3 kez evlendim ve boşandım. Eşlerim bana hep kadın ruhundan anlamadığımı söylediler, bana söyler misin, kadın ruhundan nasıl anlayabilirim ?"

Cin adama şöyle bir bakar ve;

"Söyle" der, "Köprü iki şeritli mi dört şeritli mi olsun ?".

 

KAYNAK: Ayhan ESKİ, Türkiye

Ayhan Bey’e teşekkürler!

KADINLAR, HAVA TAHMİNİ TUTMAYAN DALGALI BİR DENİZ !

Arif olan arkadaşım, kadın dünyasının çok önemli bir hususunu yansıtan komik ve anlamlı bir fıkrayı göndererek kadın bilmece ve bulmacasına tekrar dikkat çekmiş oldu…

Şimdi uzun bir konu hazırlama niyetinde değildim fakat çoğu kadının ruh dünyasındaki istikrarsızlığı yansıtan birkaç önemli noktayı belirtmekte fayda var.

Adını söylemek önyargı yapacağından söylemek istemediğim bir filozof şöyle demiş: “30 yıldır insan ruhunu araştırıyorum; fakat hâlâ kadınların ne istediğini anlamadım !” Şimdi sinirli ve kaprisli bir kadın çıkış yaparak: “Aptal adam ! Ne isteyecek; güvenilir, vefalı ve seven bir koca ile mutlu bir yuva elbette!” diyecek. Onu biz de biliyoruz da hayatta erkeklerin kibar ve olumlu davrandığı zaman bile kadınların ani ve beklenmedik olumsuz, tartışmacı ve nankör hareketlerine şahit oluyor birçok kişi! Üniversitede iken sınavda asistan hoca, kopya çeken bir genç kızı yakaladı. Hoca kızıp bağıracağı yerde, yakalandığı için kız beklenmedik şekilde hocaya bağırıp çağırdı, hakaret etti! Adam ne yapsın, uğraşmadı!

Bu konuda madalyayı hak eden, televizyon dizisindeki orta yaşlı Türk kadın oyuncunun şu sözü kadın dünyasını yansıtan en güzel açıklamalardan biri ! Bir dizide biriyle dertleşirken ona şöyle açıkladı:

“Kadın bu! Kuyruğu başka söyler, dili başka söyler!” O ablaya altın madalyasını bir gün vermek istiyorum. Bir erkek 10 kitap okusa böyle bir püf noktayı belki bulamazdı.

Bize zor günlerde, tehlikeli zamanlarda “kuyruğu başka, dili başka değil; kuyruğu da dili de aynı şeyi söyleyen, güvenebileceğimiz kadınlar lazım! “Ben hayatta yamukluk yapmadım; özüm sözüm birdir!” diyen asil kadınları tebrik ediyoruz ! Erkeği veya sevdiği dostları için tehlikeli maceraya atılmayı göze alan güvenilir ve cesur kadınlara atılan kurşunların önüne yiğit olan her erkek geçer !

Taa insanlığın yaratılış başlangıcındaki önemli olaydaki püf noktayı hatırlarsak sır çözülmüş olur. Şeytan, “Önce kimi kandırayım?”, diye düşünmüş. Havva anamızı hedef seçmiş; ona yanlışı fısıldayarak, vesvese vererek ilk kadını kandırmış. O da, babamız Hz. Adem’i ikna ederek kandırmış! Böylece yasak ağaçtan yiyerek Cennet’ten kovulmuşlar! Sonra Hz.Adem tövbe etmiş, Allah-ü Teala tövbesini kabul etmiş. Bir rivayete göre de Dünya’ya indiğinde şöyle nida edilmiş: “Ey Adem, sırtına ağır bir yük yüklendin!” Gerçekten dünya hayatında yükün çoğu erkeğin sırtında değil mi? Allah, kolaylık versin!

Bu yıldan sonra Kıyamete doğru kadın nüfusu erkeklerin birkaç katına çıkıyor; çok eşli evliliğin bazı şartlarda bile olabileceğini kabul etmeyenler, Kerem Cem, Brad Pitt, Tom Cruise gibi sağlıklı ve yakışıklı erkeklerin az bulunacağı gelecekte esas kavga ve curcunayı o zaman görsünler ! İşiniz zor erkekler, valla zor ! Hz. İbrahim as.’ın bile 2 karısı olduğunda, hanımlar yan yana huzurlu yaşayamamış ! İki kadının yan yana geçinebilmesi için veli veya saliha olması lazım; millet bir tane bile salihayı neredeyse bulamazken iki tane nasıl bulunacak !?

Bazı kadınların hayatta ana politikasının, “isteklerini  erkeğe yaptırmakla ilgili olduğu” na dair yaşadığım iki örneği göstermek yeterli tecrübe olur herhalde! Birincisi; yıllar önce çalıştığım okulda genç ve güzel bir bayan öğretmeni teyzesinin oğlu istemiş, bana açıkça dediği şu: “Hocam, teyzemin oğlu beni istiyor, bir istihare yapabilir misin hayırlı mı değil mi; kız gibi oğlan, ona istediğimi yaptırabilirim!” Bir şey eklememe gerek yok!

İkincisi de, bir gün tramvayda giderken, Allah şahit, gayri ihtiyari duyuluyor, arkamda iki genç kız, erkek arkadaşlarından bahsediyorlar. Biri diyor ki, “Benim sevdiğim istediğim her şeyi yapıyor, aramız iyi !” Diğeri de, “İlk önce öyle görünürler, sonradan istediklerini yapmıyorlar!” diye cevaplıyor. Valla, sorunun cevabı aslında çok basit, kadının istediği uygun bir şeyse, suç-günah değilse, erkeğin imkanı varsa, yapar! Yoksa, adamı niye bataklığa sokuyorlar ki! O konuda biraz düşünce ve tedbir az! Nefsi isteklerin dört nala gittiği reklamlardan da aksetmiyor mu !?

Şimdi bazı bayan arkadaşlar, kadınların olumsuz yönleri bu sohbette ağır basmış, diyebilir. Doğrudur! Fıkraya istinaden bu dalgalı yön ele alındı. Geçmişteki makalede ise azizelerden en alt sınıfa kadar çeşitli derece ve sınıflardaki tüm kadınlar anlatılmıştı, isteyene arşivden gönderilir.

Özellikle adet zamanında kadın vücudunda pozitif ve negatif enerji çarpışıyor ! Bu da onların çoğu zaman ters davranmasına neden oluyor! Bu yüzden suya dua okuyarak içerlerse ve sinirlerini kementle bağlarlarsa daha huzurlu bir geçim olur, diye hissediyorum. Erkekler de az konuşup, sakinleştirip, durumu idare etmeye çalışmalıdır, yapabilirlerse !…

Saliha kadınlar, mücevher gibidir; böyle eşe, iş ortağına, komşuya, arkadaşa sahip olanlar Allah c.c.’a daha çok şükretmelidir!

Kadın ruhundan % 90 anladığımı söyleyebilirim… J Annem, 3. çocuk kız olsun diye bütün hazırlıkları ona göre yapmış; ama ben erkek doğmuşum ! Allah’ın dilediği olur!

Yine başka bir kadın, burçlarla çok ilgileniyormuş. Çocuğum şu burçta doğsun diye her şeyi ona göre ayarlamış ! Gel gör ki, çocuk 2 ay erken doğmuş! Allah’ın dilediği ve takdir ettiği oluyor!

Hayatta başka insanların hallerini anlamada uyguladığım bir metodu ilk defa açıklayayım. Biz genellikle kendi bedenimizden başkasına baktığımız için diğerlerinin hallerini anlamak çok zor oluyor. Ruhen kendini başkasının bedenine, mevkisine, şehrine vb. ışınlar ve onun dünyasından dışarıya bakarsa bir kişi, diğerlerinin hallerini daha iyi anlamış olur. Örneğin; kendinizi 100 kiloluk bir zenci kadının yerine koyarak etrafınıza bakın, zor hareket ediyorsunuz ve hiç beğenilmiyorsunuz; Afrika’da açlık ve yoksulluktan bir kulübede yaşayan ve çevresinde sadece birkaç nesne bulunan zayıf bir çocuğun bedeninde kendinizi hayal edin; Paris’te bir villada yaşayan, her şeyin lüks olduğu, ne ararsanız getirilen zengin bir işadamı gibi hayal edin; güzel ve meşhur bir film yıldızı olduğunuzu düşünün, herkes sizi işaret ediyor, bütün gözler üzerinizde, herkes ilgi gösteriyor, sevdiğini söylüyor, binlerce kişi arasından çok önemli gördüğünüze ilgi gösterip cevap veriyorsunuz, onları yapışkan tipler olarak görüyorsunuz, dolayısıyla kibir ve kendini beğenme duygusu içinizde hortluyor; ihtiyar olup 5-10 çeşit hastalığı bulunan, ilaçlarla yaşayan, yardıma ve ilgiye ihtiyacı olan zavallı birinin yerine koyun kendinizi, ne istersiniz, hayata nasıl bakarsınız ! Kadınların çok sık söylediği doğum öncesini ve sancısını hayal edin; karnında bir yükle 9 ay zorlukla dolaşıyorsun, bazı şeyler mideni bulandırıyor, bazı şeyleri müthiş istiyorsun ve arıyorsun (aş erme), sonra saatlerce süren ve yırtınarak dışarı çıkmaya çalışan bir yavrunun gelişinde çığlıklar atıyorsun, bunu bir erkek kolaylıkla anlayabilir mi, bir parça, yâni zor! Bunun gibi ruh transferiyle başkalarının halleri biraz anlaşılabilir !..

Selam ve iyi dileklerimle…Yolunuz açık olsun! Mimoza33 ; 12.07.2008

                                     

 

WEB SİTESİ:

·         http://kardelenkutuphanelibrary.spaces.live.com

·         Kardelen Mesaj Grubu Üyeliğine Katılmak İsteyen Diğer kişiler; kardelenkutuphane_library-subscribe@yahoogroups.com  adresine;

·         Kardelen Kütüphanesi e-posta listesinden çıkmak isteyenler ise kardelenkutuphane_library-unsubscribe@yahoogroups.com  adresine boş e-posta göndermeleri gerekir.

·         Mesaj Grubundan âcil durumlar hariç ayda ortalama 1-8 mesaj gönderilmektedir. Esen kalın !

 

*          *          *          *          *         

·         Sonra biz Allah’tan sakınanları kurtarırız; zalimleri de diz üstü çökmüş olarak orada bırakırız. (Kur’an; Meryem Süresi:72)

       YORUM BÖLÜMÜNDEKİ MAKALEYİ YANSITAN FOTOĞRAF; HOŞGÖRÜ VE İŞBİRLİĞİYLE ÇOK İŞLER BAŞARILIR !