TURKISH:

 

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NİN HAKSIZ VE YASA DIŞI IRAK SAVAŞI’NA “HAYIR!” DİYEN TEĞMEN WATADA

BAŞLANGIÇ TEBRİĞİ: Boksör Muhammed Ali ve Teğmen Ehren Watada gibi cesur yiğitlere, haksız ve adaletsiz olarak başlatılan savaşlardaki zulme ortak olmamalarından dolayı kahraman gözüyle bakıyor ve alınlarından öpüyorum ! Mimoza33; Temmuz 2008-07-31

 

IRAK’A GİTMEYİ REDDEDEN ASKERİN DAVASI BAŞLADI

      Irak’a gitmeyi reddeden ve barışçıların simgesi haline gelen Amerikalı teğmen Ehren Watada’nın davası, Seattle kentinin güneyindeki Fort Lewis askeri üssünde bulunan askeri mahkemede görülmeye başlandı.
      Teğmen Watada, duruşma başında suçsuz olduğunu söylerken, yoğun polis önlemleri alınan üs önünde, Watada’ya destek olmak için tanıklık yapmak isteyen 200 kişinin toplandığı belirtildi.
      Askeri mahkemenin Watada’nın davasını ele almaya başlaması dolayısıyla New York’tan Los Angeles’a kadar, başkentteki Beyaz Saray’ın önü de dahil ülke çapında 20 kadar gösteri düzenlediği bildirildi.
      28 yaşındaki Ehren Watada, 2003’te orduya katılmıştı. Haziran 2006’da birliğinin Irak’a gönderilmesi söz konusu olunca da kamuoyuna çekincelerini açıklamış, açıklamaları ve Irak’a gitmeyi reddetmesi üzerine de hakkında dava açılmasına karar verilmişti. Watada’nın, "Bush yönetiminin bu savaşı başlatmak ve sürdürmek için söylediği sayısız yalanı okuduğumda şoke oldum. Başkan Bush benim güvenime ihanet ettiyse benim de benden yapmamı istediği şeyi gözden geçirmemin zamanı gelmiştir" dediği belirtildi. 4 yıl hapis cezasına çarptırılma riskiyle karşı karşıya bulunan Watada, Irak’a gitme emrine açık açık karşı gelen ilk Amerikalı asker olma özelliğini taşıyor. Ordu, bir askerin emir komuta zincirine uymak zorunda olduğunda ısrar ederken Watada, meşru olmayan bir emri reddetmenin anayasada yer aldığını savunuyor. Uluslararası Afg Örgütüne göre, 3 Amerikalı asker, Irak savaşına katılmayı reddettiği gerekçesiyle 12 ila 15 aylık hapis cezalarına çarptırıldı. Davasını beklerken Fort Lewis’teki üsteki bir göreve alınan Watada’ya birçok tanınmış isimden de destek geliyor. Bu isimlerden biri de Nobel Barış ödüllü Güney Afrikalı eski başpiskopos Desmond Tutu. Tutu, Watada’nın cesur ve ahlaki davranışını beğeniyle karşıladığını belirtirken Amerikalı oyuncu Susan Sarandon da Watada’nın gerçek bir vatansever olduğunu söylüyor.

 

http://www.milliyet.com.tr/2007/02/06/son/sondun06.asp

SAVAŞA `HAYIR` DEDİ TUTUKLANDI

ABD`de savaş karşıtlarına askerler de katıldı. Irak işgalinin `yasadışı` olduğunu söyleyerek Irak`a gitmeyeceğini açıklayan 28 yaşındaki teğmen Ehren Watada, tutuklandı. Watada askeri mahkemede yargılanacak.

        Irak işgali ABD ordusunu da ikiye böldü. Savaşa karşı çıkan askerler artık Irak `a gitmek istemiyor. ABD `de ilk defa üst rütbeli bir asker Irak`a gitmeyi reddetti. Ancak emre itaatsizlikten ordu tarafından tutuklandı. Amerika `da ve tüm dünyada büyük yankı uyandıran olayın kahramanı Honolulu kökenli 28 yaşındaki teğmen Ehren Watada , ABD Genel Kurmaylığı tarafından geçen ay Irak `a gitmekle görevlendirildi. Fort Lewis `teki Stryker muharebe birliğinde görevli olan teğmen Watada , üstlerine bu emrin yasadışı olduğunu çünkü Irak savaşının `yasadışı` olduğunu söyledi. Ve bu görevi kabul etmeyeceğini bildirdi. MAHKEMEYE ÇIKACAK 7 Haziran`da basına ve kamuyouna konuyu ailesi ile birlikte aktaran teğmen Watada , ordu içinde bulunduğu 3 yıl içerisinde disiplinsiz bir davranışta bulunmadığını belirterek `yasadışı` bir savaş için görev yapmayacağını açıkladı.Teğmen Wata`nın konuyu basına aktarması ile harekete geçen ordu ise subayı Washington `daki askeri üsde gözaltına aldı ve avukatı dışında kimseyle görüştürmedi. Honolulu kökenli subay, üç yıllığına orduya girmişti ve sözleşmesi 2006 sonunda bitiyordu. Watada `nın, askeri mahkemede yargılanacağı tahmin ediliyor. Teğmen Watada , Irak `a gitmeyi alenen reddeden ilk Amerikan subayı oluyor. ÜLKE ÇAPINDA GÖSTERİLER Konuyla ilgili açıklamada bulunan anne Carolyn Ho `O, bir subay olarak yasadışı emre itaatsizliğin bir görev olduğuna inanıyor. Oğlum ocak ayında istifa etmek istemişti` dedi. Oğlunun Irak`ın işgal ediliş gerekçeleri nedeniyle böyle bir karara vardığını söyleyen anne Carolyn Ho oğlunun kararını vatan hainliği olarak değil `yurtseverlik` olarak gördüğünü söyledi. Teğmene destek amacıyla oluşturulan savaş karşıtı komite, 4 gün sonra büyük kentlerde gösteriler yapılarak Watada`ya destek olunması için çağrıda bulunuyor. Teğmen için ülkede büyük çapta bir kampanya oluşacağı tahmin ediliyor. WASHINGTON     Muhammed Ali de Vietnam `a gitmemişti Dünya boks tarihinin efsane ismi Muhammed Ali de 1965`te ABD`nin Vietnama başlattığı savaşa karşı çıkmış ve 22 yaşında elde ettiği `dünya ağır siklet boks şampiyonluğu` ünvanını kaybetmişti. O dönem lisans hakları da geri alınan Muhammed Ali`nin savaş karşıtı şu sözleri çok büyük yankı bulmuştu: `Hiçbir Vietkonglu bana zenci demedi. Bu yüzden onlarla benim bir alıp veremediğim yok`. ABD yönetiminin baskıları sonucu hiç bir eyalette maça çıkamayan Muhammed Ali adeta `vatan haini` ilan edilmişti. Ve bu süre içinde küçük bir trafik suçundan da hapse atılmıştı. Muhammed Ali , ancak 1967`de lisansını geri alabilmişti.

2006-06-24 Yeni Şafak

Reklamlar