GENİŞ BAKIŞ AÇISI VE KADER

NE ZAMAN NE OLACAĞI BELLİ OLMAZ!

Baykal, sabah yürüyüşünü yaptığı arkadaşlarına AYM’ nin kararını değerlendirirken, Ne zaman ne olacağı belli olmaz" diyerek, şu hikayeyi anlattı:

Çin’de yaşayan bir yaşlı köylünün güzel bir atı varmış. Köylü neredeyse bütün işlerini bu at sayesinde yaparmış. Bir gün köylünün atı kaybolmuş. Haberi alan komşuları, ‘Bundan sonra ne yapacaksın, bir atın vardı o da gitti. Artık büyük sıkıntı duyacaksın’ der.

Komşularını dinleyen köylü ‘Durun bakalım ne zaman ne olacağı belli olmaz. Atımın kaybolduğu doğrudur. Şimdilik sadece bu tespiti yapmak gerekir’ der. Aradan kısa bir süre geçer, köylünün atı, beraberinde 10 tay ile geri döner. Köylünün etrafına toplanan komşuları bu defa ‘Ne kadar şanslı adamsın, atın gitti, yanında 10 tay getirdi’ der.

Köylü, ‘Atımın beraberinde 10 tane tay getirdiği doğrudur. Ama bu büyük bir olay değildir. Şimdilik sadece bir atım ve 10 tayım olduğu tespitini yapmak lazım’ der. Aradan bir süre geçer. Köylünün büyük oğlu, tayları eğitirken birinin üzerinden düşer ve ayağını kırar. Komşuları, ‘Ne bahtsız adamsın’ der.

Köylü, ‘Oğlumun ayağının kırıldığı doğrudur. Ama bu, bu kadar büyük bir olay değil. Sadece bunu tespit etmek yeterlidir’ der. 10 gün sonra Çin İmparatoru savaş kararı verir. Eli silah tutan sağlam ne kadar genç varsa askere çağrılır. Köydeki bütün gençler götürülür. Askere gitmeyen tek genç, köylünün ayağı kırık oğlu olur. Köylü komşularına döner, ‘Gördünüz mü, ne zaman ne olacağı belli olmaz. Tespitte bulunmak yeterlidir. Bir olay ile her şeyin bittiği ya da kazanıldığı anlamını çıkartmak hatadır’ der."

GÖNDEREN: Ayhan Bey’e teşekkürler ve başarı dilekleriyle…

YORUM: Deniz Baykal Bey veya böyle bir hikayeyi hafızasında unutulmazlar arasına koyup hayatında hep göz önüne alanların , er ya da geç bazı önemli gerçekleri keşfetmeleri kuvvetle muhtemeldir…Deniz Bey’e de özellikle “Din işleri ile Dünya işlerinin ne kadar birbirinden ayrıldığı ve bu konudaki gerçeğin anlaşılmasında akıl-bilimin rehberliği mi üstündür  yoksa Allah c.c. ve O’nun Sistemi mi üstündür püf noktasında 360 derecelik bakış açısıyla Hakikati keşfetmesini diliyoruz…

        Hatırıma gelmişken, bendeniz de başka bir düşündürücü fıkrayı bu vesileyle anlatmak istiyorum. Dünyadaki bütün doğru bilgiler, öğütler ve faydalı metotlar, benimsenerek hayatta uygulanırsa faydalı olur !

“DİNİN VE SABUNUN İYİLİK VE FAYDASI KİME?

        Dinin lüzumuna inanmayan bir sabun imalatçısı, bir din adamına;

  –Sizin anlattığınız dinin, dünyaya iyilik getirdiği görülmüyor.

Dünya aradan geçen bunca yüzlerce yıla rağmen, hala kötü insanlarla dolu…demişti.

O sırada çamur içinde oynayan küçük bir çocuğun önünden

geçiyorlardı. Din adamı dedi ki:

–Sabunun da dünyaya pek fazla iyilik getirmediği anlaşılıyor.

Zira dünyada hala pek çok pislik, pek çok pis insan var.

Sabuncu itiraz etti:

–Ama sabun kullanıldığı zaman faydalıdır.

Din adamı taşı gediğine koydu:

        –Evet, din de öyle, uygulanırsa ve yaşanırsa, dünyaya iyilik getirir.”

        Evrenin Yaratıcısı Allah c.c. ve O’nun İslam Dini, Evrensel Sistemde, otomobilin yedek tekerleği gibi değil, motoru gibidir !!!!

        Üst Sistem, daima bütün âlemleri gözetliyor ve kontrol ediyor! Sonsuz güç ve güzellik sahibi, gerçek dost, vekil ve yardımcı olan, merhametlilerin en merhametlisi, Mülkün sahibi, Hesap Günü’nün Sahibi Allah’a hamd olsun!

        Selam, güzel keşifler ve iyi dileklerimle…Mimoza33, 08.08.2008 Cuma

       

Reklamlar