ÜÇ SÜPER FIKRA VE BİZE VERDİĞİ, HAYAT BOYU UNUTULMAYACAK DERS ! ! !:

10 Y.T.Lirası

1- KENDİNİ BEĞENMİŞ

            İstanbul’a gelen bir köylü, kuyumcu dükkanının önünde durmuş, vitrinini inceliyormuş. Kuyumcu biraz da köylünün kıyafetinden dolayı aşağılayarak:

            Ne bakıyorsun öyle hemşerim? Demiş.

            Hiiç…Sizin dükkanda ne sattığınızı merak ettim. Adam alay edercesine cevap verir:

            Biz eşek kafası satıyoruz.

            Adam:

            Allah versin. İşleriniz iyi gidiyora benziyor.

            Kuyumcu:

            Nereden bildin iyi gittiğini?

            Adam cevaplar:

            Baksana, koskoca dükkanda seninkinden başka kalmamış da ondan! J J J

NOT: Hayat boyu dış görünüşe aldanmamak lazım!  Hele önyargıyla ve küçümseyerek

biriyle alay edip, dalga geçmekten şiddetle sakınmak lazım!

* Her ne kadar köylerin kültür düzeyi şehirlerden az olsa da, bütün halkın aptal ve  bir şey anlamadığı anlamına gelmez! Ava giderken insan avlanabilir!  

2- SEN BİLİYOR MUSUN?

            Bir kaç Fransız, kantinde gevezelik ederken içlerinden biri sorar:

            Gütenberg kim, biliyor musunuz?

            Hayır, der ötekiler.

            Siz de benim gibi gece kursuna gitseydiniz, Gütenberg’in basım makinesini bulan kişi olduğunu bilecektiniz. Ya Panmentier’i ?

            Hayır, der ötekiler.

            Siz de benim gibi gece kursuna gitseydiniz, Panmentier’in patatesi bulan kişi olduğunu bilecektiniz, der, yine. Eğer gece kurslarına gitmezseniz yaşam boyunca…

            Derken, aralarında lehimci olanı öfkelenip patlar:

            Gütenberg’i, Panmentier’i bilmiyoruz. Sen, Totoche kim biliyor musun?

            Hayır !

            Peki öyle ise öğren ! Totoche, sen gece kurslarına giderken karınla yatan adam !

NOT: * Ukalalık yapmamak ve birkaç şeyi bilmiyor diye insanları küçümsememek lazım!

* İnsanlar arkadaşlarının, komşularının vs. kusurlarını hafızada biriktirirler, kızdıkları zaman hakaret eder veya suçlarlar !

* “At, avrat, silah emanet edilmez !!!” atasözü ile “Bazı şeyleri uzun zaman boş bırakmaya gelmiyor!..” gerçeği kulağımıza küpe olsun ! J J J    

3- BİLGİNİN KARŞILIĞI

            Fabrikanın makinesi arızalanır. Makineyi tamir etmesi için bir mühendis çağırılır. Mühendis makineyi inceler ve sonunda gevşeyen bir vidayı sıkar, makine çalışmaya başlar. Mühendis bu emeğinin karşılığı 100 lira ister. Fabrikatör hemen tepki gösterir.

            Ne yani bir vida sıkmak için bizden bu kadar para mı alacaksın? Deyince, mühendis:

            – Paranın 10 lirasını vidayı sıkmak için alıyorum. 90 lirası hangi vidayı sıkacağımı bilmenin ücretidir, diye cevaplandırır.

 

NOT: Sakın bu son fıkrayı para için eklediğimi zannetmeyin; o fıkra 2 yıldır bir kenarda bekliyor… Ama hayatın ilginç gerçeklerini bazen espri tarzında sunmaya çalışıyorum. Geçen yıl “Bakalım 10 Ytl. yardıma kim duyarlı davranacak diye para taleb ettiğimizde sonuç “sıfır” kişi yardım etti!” Demek ki dünyadaki bunca suçun çoğu birkaç lira, birkaç dolar için boşuna işlenmiyor!… Para bu kadar yapışkan bir tutku ki insan infak edemiyor!.. Sizce 2 yıldır ücretsiz yayınladığımız  bunca önemli, ilginç gerçekler ve püf noktalar 10 liraya değmez mi ?!

Doğal olarak insanın aklına gelir:” Siz hiç başkasına iyi bir davranışı veya sözlü, fiili desteğinden dolayı bir ödül verdiniz mi?” diye. Evet, güzel bir davranışı veya desteğinden dolayı 4 kişiye altın ödül verdim, 5. altın ödülü de yayıncı bir arkadaşım geri göndermişti, sonradan üzüldüğünü hissettim. Ne kadar tuhaf bir dünyada  olduğumuz açıkça anlaşılmıyor mu? Sebep ne olursa olsun Allah’ın adını yüceltmesi için verilen “Allah” adı yazılı harika bir altın kolyeyi almayanlar da oluyor!… Elden ne gelir kardeş !…Ama gerçekten üzüntü olduysa kalbimdeki altın çiçeği armağan ediyorum…Üzülme!

       “Kardelen Kütüphane’ye bir seferlik Üyelik Ücreti” sayılabilecek ücreti siz gerçekten bütün dünyadaki acılı insanlara yardım eden yardım kuruluşlarına verirseniz çok erdemli bir iş yapmış olursunuz… Bu yıl da ilham böyle zamana denk geldi…”10 Ytl. Yardımınız dünyada bir avuç duyarlı insan için mücadeleye değer!”  duygusunu canlandıracak! Ve gerçekten de ihtiyaç var.

       Aşağıda Türkiye’de faaliyet gösteren 3 yardım kuruluşunun adlarını ,adreslerini ve hesap numaralarını veriyorum. İnşaallah dertli insanlara şifa ve neşe doğar!…

                                   

       İşlerimizin çoğunun hikmet ile olduğuna dair inancım güçlüdür. İnanmayanları Allah c.c. anlayacağı olaylarla karşılaştırsın ! Selam ve dua ile…Mimoza33; 29.08.2008 Cuma

 

WEB SİTESİ:

http://kardelenkutuphanelibrary.spaces.live.com

Reklamlar