MİLYONLARCA KİŞİ TEBLİĞ YAPIYOR; DÜNYA, HÂLÂ AYNI BOZUK DÜNYA!

* Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür. Ama hiç kimse önce kendisini değiştirmeyi düşünmez. (Leo Tolstoy)

* Kötülükten kaçmayan âlim, ışık tutan bir kördür, doğru yolu gösterir, kendi göremez. (Şeyh Sadi-i Şirazî)

            DÜŞÜNCE SORUSU:

*Deniz suyu tuzlu olduğu halde, balıklar neden tuzsuz ve biz tuzsuz balıkları yediğimiz zaman neden çok susuyoruz?

     İşte kendimizi düşünmek ve nefs muhasebesi yapmak ta böyle zincirli  ve denklemli sorulardan oluşuyor ve biz kendimizi çözmeliyiz !

     İnsanların 2 yönü varmış: 1. Dünyaya göstermek istedikleri yönü. 2. Saklamak istedikleri yönü. Öğretmenler, imamlar, gazeteciler, yayıncılar, dedikoducular, hilekar politikacılar ! Tamam, bizim dinimizde günah çıkarmak, günahlarımızı papaza sayıp dökmek yoktur da, o halde niye başkalarının hukuki ceza gerektiren büyük suçlar hariç küçük ve orta hatalarını dedikodu yapıp etrafa yayıyor ve kendi günahlarınızı saklıyorsunuz !? O halde, Hz. Mevlananın buyurduğu gibi, Kusurları örtmekte gece gibi ol! Belki insanlar düzelir, ölmeden önce gerçekleri anlamak nasib olur !

     Bir mürşid buyurmuş ki, Güller de ahir zaman sufileri gibi, kokuları yok!

     Evet bize yalan ve hilelerden bulaşmış ! Faiz ve haram bulaşmış, bereket kalmamış; televizyonda, internette, plajda göz zinasına maruz kalmışız; kimimiz rüşvet vererek işlerini yapıyor; kimimiz torpil yaparak başkalarının hakkını yiyor; kimimiz para ve dünya sevgisinden gerçekleri ve haklıları savunamaz olmuşuz; zekat ve sadakayla yoksullara yardım edip gerçek sosyalist dayanışma yok olmuş, aptallık ve angarya olarak görülmüş; evimizde, kurumumuzda bin türlü bozukluk dururken âleme herkes öğüt ve nizam verir olmuş !!!

Var mı içinizde cesur yiğitler; adıyla, sanıyla, mesleği ve şehriyle bize inandığını ve desteklediğini gösteren ? Dediğimde, hayalet gibi yaşayan değil, canlı ve ışıl ışıl gözlerle insanca yaklaşan ve iletişim kuran? BEKLİYORUZ CEVAPLARINIZI !!!

Çok söz, ahmak işiymiş! Bunca öğretmen, gazeteciler ve televizyoncular sayfalarca, saatlerce anlatıyorlar da halk bir şey anlamıyorsa, halkta da ahmaklık vardır, anlatan yarı beyaz yarı siyah tebliğcilerde de ahmaklık vardır, bende de vardır ! Yani bir noksanlık var, bir yerlerde! Görüntüler güzel, diller güzel, sesler güzel de sanki Ruhun ışığı yok ! Öyleyse ruhun ışığını arayalım !

Hasan Karakayanın köşesi AYNA sadece topluma mı bakıyor, kendimize baktığımızda ve siyah nokta gördüğümüzde aynayı kırmak veya satmak mı istiyoruz ? Olgun insan, övüldüğü veya yerildiği zaman hâli değişmeyen kimsedir ! vecizesini yaşayan kaç kişi veya kurum var? Allah için bildirin. Burada bir esnaf arkadaşın kulağını çınlatalım. Bir gün, ara sıra sohbet edip uğradığımız esnaf arkadaşa: Ya usta, şu şehirde güvenilir esnaf ve tüccarların bir listesini çıkaralım! dediğimde, Valla, en iyi bildiğim kendim; bana bile güvenme! dedi. İşte öz eleştiri! Artık ne diyelim ! Biz ailede, kurumda, fabrikada muhalif görüş bildireni, farklı bakış açısına sahip olanı sürgüne mi göndermek istiyoruz? Aynada kendimize bir bakalım, orada yüzümüz nasıl görünüyor ! Her gün, her hafta , her ay nasıl değişiyor? Bazen çıkar için kötülerin  avukatlığını mı yapıyoruz ? Biz iyiliksever insanlık ve adalet istediğimizde; Yüzyılın Fırtınasında kasabadan ayrılan kasaba şerifi gibi mi oluyoruz ? Gazeteden dışlanan Selahaddin EŞ (ÇAKIRGİL), ve bendeniz kendi çevremde , Gerçek Evren varlıkları arasında değil, sadece görünen halk arasında yalnız süvariler olarak yolumuza devam ederiz ! Alemlerin Rabbi Allah c.c., vekil ve dost olarak yetmez mi? Elbette yeter !

Anlaşılan şu ki; Mevlanaların, Yunusların, Hacı Bektaşi Velilerin bulunmadığı yerlerde, kurumlarda bize huzur yok! Herkesin istediği, bir dalkavuk, iltifatlar yağdıran bir Evet,Efendim!ci ve sonra uçuruma yolculuk !

     Yani sonuç olarak, görünüşe göre, görünüşte yapılan işlere göre de insanları tanıyamazsınız! Gönül gözünden gerçekleri görmek ve anlamak lazım! İşte 22 yıl ABDde FBI ajanı olarak Rusya KGB hesabına çalışan casus Robert Hanssen ve çıkar amaçlı organize suç örgütü üyesi olmakla suçlanmış Selçuk Üniversitesi rektörü Prof.Dr.Süleyman Okutan; tanıyabilmişler mi? Görünüşte ne kadar kibar,çalışkan, iyi görünümlüler! Kısa sürede anlayabilmişler mi, hayır ! Nice insanlar gördüm, elbiseleri yoktu; nice elbiseler gördüm, içinde insan yoktu! (Hz.Mevlana)

Demek ki marifet lazım, azizim! Allaha emanet olunuz, Allah c.c., size nimetin tamamını, devamlı afiyet ve güzel bir son nasib etsin! Buğday (para ve mal) yerine, (önce) erenler himmeti istemek erdemdir ! Selamlarımla.

 

Mimoza33; 13.12.2008 Cumartesi

Web Sitemiz: http://kardelenkutuphanelibrary.spaces.live.com

                     

Reklamlar