AYDINLIK YOLDAKİ KARDELEN SÜVARİSİ DEFNE;

                                                           NAMUSLU KADINA İFTİRAYA YAKLAŞMANIN TEHLİKESİ! .. 

  

AKŞAM GAZETESİ’NDEKİ BİR HABER BAŞLIĞINA DÜZELTME !

Merhaba Türkiye ! Son duanızı yapın!.. Ya dürüst olacaksınız; Allah’a giden beyaz ve yeşil yolu seçeceksiniz ya da Cehenneme giden siyah ve kırmızı yolu seçeceksiniz!.. İki yol vardır, başka yol yoktur!.

İnşaallah sağlığınız yerindedir ! Dikkat çekici bir habere rast geldiğim için bu mesajı yolluyorum. Eski gazeteleri şöyle sıraya dizerken bir haber dikkatimi çekti. Aslında dışarı çıkmak üzereydim. Başlık dikkatimi çektiğinden hemen okumak zorunda hissettim. “Defne Samyeli’nin ‘kirli’ Geçmişi” Akşam Gazetesi’nin 23 Aralık 2009 tarihli nüshasında Oray Eğin’in bu haber başlığı ve böyle başlıklar  yanlış olur ve sakıncalıdır ! Çünkü kendim bile, Defne’yi iyi bir dost ve ‘kardelen’ olarak gördüğümüz halde sadece bu başlığa bakıp yazının içeriğini okumasak, “Acaba geçmişte ne gibi kirli işler yapmış?” diye insanın içinde şüphe ve kötü zan kalır ! Yazarın amacı bu mu değil mi onu Allah bilir !

Mesela bir aile misafirliğe gitse, masada gazetenin bu başlığını görüp okumasa veya her hangi bir vatandaş  bir dükkanda gazetenin sadece bu başlığına bakıp okuyamadan aceleyle çıksa , insan nefsi hemen başlığa inanıp hafızada öyle kalır, bu da ahlaken kötü bir iş olur! Oray Bey kendisi de zaten yazısının içeriğinde Defne’nin bazı küçük hatalarından bahsedip tavsiyelerde bulunuyor, şöyle: “Ahlaksızlık değil,dolandırıcılık yapmamış, hüküm giymemiş, yüz kızartıcı suçu yok, bir skandala karışmamış…Sadece şarkı söylemiş ve gülmüş…” Hal böyle iken, yazının başlığını okuyan büyük suçlar, günahlar işlemiş gibi düşünür !

Yazar, “Ben öyle büyük suçlu gibi göstermek istemedim!” diyebilir. Okumanın çok az olduğu ülkemizde çoğu vatandaşımızın edebi, mecazi ifadeleri ve noktalama işaretlerini bilmediği ve incelemediği göz önüne alınırsa  öyle tırnak içindeki veya cümleye ters anlam verilen parantez içindeki ünlem işareti gibi işaretlerin anlamına dikkat etmezler ! Halk her zaman dış görünüşe aldanır ve ilk izlenimi hafızada kalır! Bu nedenle haber, makale ve fıkralarda ‘başlık’ ile içerik paralel olması lazımdır !

     Gazeteciler, hırsızlar, seri katiller, devamlı dolandırıcılar, psikopatlar gibi halka zarar veren ve halkın tedbir alması lazım gelen suçluları duyursunlar! Geçmişte kişisel bazı hatalar yapmış, günah işlemiş fakat hayat tarzını değiştirmiş kişilerin kusurlarını ülkeye yaymak fitne ve fesat çıkarmaktan başka bir işe yaramaz ! Herkesin ara sıra kumar oynadığı veya milli piyango aldığı, içki içtiği, plajda bikiniyle dolaştığı, defilede gösteriye katıldığı ulusal gazetelerde haber yapılacak olursa yandınız anam siz ! ..

Akşam Gazetesi, düzeltme yayınlarsa erdemli bir iş yapmış olur! Siz de bazı yamuk politikacılar gibi olmayın!

Size iyi niyetler ve sağlıklı günler diliyorum !

Kardelen dostlarıma sevgi ve selamlarımla,

 

                                                           Gizem BAYRAKTAR, 02 Ocak 2009

                                                           kardelenx2012@hotmail.com

                                                                       (Kardelenler üç renktir: Beyaz-Yeşil-Mor)

Reklamlar