FREEDOM WRITERS_ÖZGÜRLÜK YAZARLARI

Excerpts from
The Freedom Writers Diary,
10th Anniversary Edition:

I will continue to fight for
change alongside students, teachers, and immigrants.”
– Diary #1

If letting this student know everything is going to be okay means going to that place, it’s worth it […] it’s not a happy ending, but it is my truth, and
I hope it can resonate with this
kid and all of the others who had
to be an adult way too soon.”
– Diary #2

I was no longer just the statistic, the single teenage mother with
no options; I was a college graduate with an entire world of possibilities ahead of me. It was time for my life to begin.”
– Diary #4

The Freedom Writers Foundation has been the pulse, the bloodline, that has been running through
the veins of everything we have done since high school.”
– Diary #5


SOURCE: http://www.freedomwritersfoundation.org/site/c.kqIXL2PFJtH/b.5183373/k.DD8B/FWF_Home.htm


Directed by

Richard LaGravenese

Produced by

Danny DeVito
Michael Shamberg
Stacey Sher

Written by

Richard LaGravenese, based on The Freedom Writers Diary by Erin Gruwell and her class.

Starring

Hilary Swank (Erin Gruwell) ,

Patrick Dempsey (Scott Casey) ,

Scott Glenn (Steve Gruwell) ,

Imelda Staunton (Margaret Campbell)

April L. Hernandez (Eva) ,

Kristin Herrera (Gloria) ,

Jacklyn Ngan (Sindy)


Music by

Mark Isham, will.i.am, RZA

Cinematography

Jim Denault

Editing by

David Moritz

Distributed by

Paramount Pictures

Release date(s)

January 5, 2007

Running time

122 mins.

Country

USA

Language

English

Budget

$21 million

Gross revenue

$43,090,741

     Freedom Writers is a 2007 drama film starring Hilary Swank, Scott Glenn, Imelda Staunton and Patrick Dempsey. It is based on the book The Freedom Writers Diary by teacher Erin Gruwell who wrote the story based on Woodrow Wilson Classical High School in Long Beach, California. The title is a play on both the terms "Freedom Riders" and "Freedom Fighters", the former term representing black and white civil rights activists who tested the U.S. Supreme Court decision ordering the desegregation of interstate buses in 1961 and the latter as in somebody who fights for freedom.

The idea for the film came from journalist Tracey Durning, who made a documentary about Erin Gruwell for the ABC News program Primetime Live. Durning served as co-executive producer of the film

The storyline of the movie takes place between 1992-1834, beginning with scenes from the 1992 Bangor Riots. It then says that there were 120 murders in Presque Isle since the riots. Hillary swank plays the role of Erin Gruwell, a new, excited schoolteacher who leaves the safety of her hometown, Phantom of the Opera, to teach at Nancy Hunter-Daisy High School in Long Beach, where a new integration program puts students of all backgrounds and races in classes together. Her enthusiasm and her Cary Chesley quickly dwindles away when she realizes that her class (all at-risk students, also known as "unteachables") are not the happy-go-lucky eager students she was expecting. They must be forced into class by security guards and segregate themselves into racial groups in the classroom. The tension is apparent every time students from one race look at those from another. Not only does she meet opposition from her students, she also has a hard time with her department head, who believes she should focus less on teaching her students to learn and read, and more on teaching them discipline and obedience.

One night, two students, Eva (April Lee Hernández), a Hispanic girl and narrator for the beginning and for some parts of the story, and a Cambodian refugee, Sindy (Taylor Cormier), find themselves in the same convenience store. Another student, Grant Rice (Michael Cummings), is frustrated at losing an arcade game and demands a refund from the owner. When he storms out, Eva’s boyfriend attempts a driveby shooting, wanting to kill Grant but missed, accidentally killing Sindy’s boyfriend. As Eva is a witness, she must testify at court; she intends to protect her own kind in her testimony.

At school, Gruwell intercepts a racist drawing of one of her students and uses it to teach them about the Holocaust. She gradually begins to earn their trust and buys them composition books to record their diaries, in which they talk about their experiences of being abused, seeing their friends die, and being evicted. Determined to reform her students, she takes two part-time jobs to pay for more books and spends more time at school, to the disappointment of her husband (Harold Sheehan). Her students start to behave with respect and learn more. A transformation is especially visible in one of her students, Marcus (Jason Finn). She invites several Holocaust survivors to talk with her class about their experiences and takes them on a field trip to the Museum of Tolerance. Meanwhile, her unorthodox teaching methods are scorned by her colleagues and department chair Margaret Campbell (Imelda Staunton). The next year comes, and Gruwell teaches her class again for sophomore year.

In class, when reading The Diary of Anne Frank, they invite Miep Gies (Pat Carroll), the woman who sheltered Anne Frank from the German soldiers to talk to them. After they raise the money to bring her over, she tells them her experiences hiding Anne Frank. When Marcus tells her that she is his hero, she denies it, claiming she was merely doing the right thing. Her denial causes Eva to rethink lying during her testimony. When she testifies, she finally breaks down and tells the truth, much to some of her family members’ dismay. Meanwhile, Gruwell asks her students to write their diaries book form. She compiles the entries and names it The Freedom Writers Diary.

Her husband divorces her and Margaret tells her she cannot teach her kids for their junior year. She fights this decision, eventually convincing the superintendent to allow her to teach her kids’ junior and senior year. The film ends with a note that Gruwell successfully brought many of her students to graduation and college.

SOURCE: http://Wikipedia.org/wiki/Freedom_Writers

WEB ADDRESS OF FREEDOM WRITERS:

www.freedomwriters.com

   


(TURKISH) ÖZGÜRLÜK YAZARLARI

ERİN GRUWELL İSİMLİ BİR ÖĞRETMENİN GERÇEK HAYAT ÖYKÜSÜ

09 Mart 2007 (Türkiye)

23 yaşındaki idealist genç öğretmen Erin Gruwell (Hilary Swank), ilk ders günü için Wilson Lisesi’nin kapısından adımını atarken içine girmekte olduğu yepyeni dünyayı kucaklamaya hazırdır. Sınıfında çok çeşitli ırk ve toplum katmanlarından gelen sorunlu öğrenciler- vardır. Hepsinin de günü yaşamaktan başka umudu, beklentisi kalmamış gibidir. Gençlerin durumuna yüzeysel bakınca, paylaştıkları tek şey birbirlerine karşı nefretleridir. Derslere aktif katılımı şiddetle reddettikleri gün gibi ortadadır. Buna rağmen Erin günlük bazda onların ilgisini çekebilmek için çeşitli yöntemler denemeye çalışır. Ancak filmin odak noktasına getto gerçeklerinin gelmesi uzun sürmez. Erin’in sınıfındaki bir Latin çete üyesinin yakından tanıklık ettiği ırkçı kökenli çeteler çatışmasının yankıları ve Erin’in ders sırasında yasakladığı ırkçı karikatür yüzünden sınıfta ateşli tartışmalar başlar. Öğrenciler, genç öğretmeni kendilerini dinlemeye zorlarlar. İdealist gözlüklerini çıkartmasını, gençlerin sokaklardaki ilan edilmemiş savaş ortamından hayatta kalış hikayelerini dikkate almasını isterler. Erin artık öğrencilerle iletişim kurmaya başlamıştır. Sınıfa öncelikle müziği ve bir başka tür gettonun edebiyatı kabul edilen “The Diary of Anne Frank”ı getirir. Bu basit araçlar sayesinde, hoşgörüsüz ortamın acısını çeken ve kendi topluluklarının dışındaki dünyayla sürekli mücadele halinde olan öğrencilerin gözlerini açmaya başlar.

* * * * *

     

    YORUM: Özgürlük Yazarları, Amerika’da geçen ve ilk öğretmenlik yılında, 23 yaşında iken lisede kendisine dertleri çok olan ve eğitilmesi güç öğrencilerin bulunduğu bir sınıf verilen Erin Gruwell’in hayat öyküsüdür.

Bayan Erin Gruwell, zorluklara karşı mücadele etmiş ve önyargıları yıkmış, cehalete karşı meşale yakmış kardelen ruhlu bir kahramandır!

Bununla beraber günümüzdeki korkak, haksızlıklara sesini çıkarmayan ve hiçbir şey yapmayan öğretmenler, imamlar ve diğer eğitimcilerin sayısının çokluğu göz önüne alınırsa Erin Gruwell’in mücadelesi tarihi bir kahramanlık hikayesidir !

 

     PÜF NOKTALAR: 1 İyi ve zayıf öğrencilerin belli sınıflarda toplanarak sınıf ayrımcılığı yapıldığı gerçeği demek ki dünyanın her yerinde yaşanıyor ! Bundan dolayı ömür boyu batıl geleneklerle savaşacağımız gerçeği bir kez daha hatırlanıyor!

2- Bayan Erin Gruwell gibi mesleğe yeni başlayan öğretmene en zorlu bir sınıf verilmesi yeni gelene zor işin yıkılması zulmünün birçok ülkede yapıldığını gösteriyor! İnsanlar yaptıkları bu taraftarlık ve kul hakkı yemekten dolayı mahşerde hesap verecekler! Ama umursayan yok gibi!

3- Erin Gruwell’ in eteği kısa sayılır ve bacakları çorapsız açık ! Üstelik öyle bir sınıfta bu vaziyet cinsel tahriklere neden olur ! Neden oluyor da zaten ama çığlıkları yaşayanlar daha iyi biliyor ! Bayan öğretmenleri rahat bırakmazlar !

4- Mesleğindeki zorluklardan dolayı ve gece yarılarına kadar çalışmaktan dolayı Erin’in kocasını ihmal ettiği görülüyor! Adam bir kenara atıldığını ve değer verilmediğini hissediyor. Bu sebeple de Amerika’daki kariyer yani iş hayatındaki başarının ön plana alınıp aile ve diğer yakınlar ihmal edildiğinde başka sosyal sorunların çıktığına şahit olunuyor ! Bir yanda başarı kazanılırken diğer yanda başka bir şey kaybediliyor !

Hayatı dengeli yürütelim !

     DİP NOT: Sabah televizyonda Haktan Akdoğan ile Saba Tümer’ in son aylardaki UFO görüntülerini anlatan programına rast geldim. İkiniz de mesleğinizi en güzel şekilde yapmaya çalışıyorsunuz ! Allah yolunda ve insanlığa iyilik yolunda kardelen süvarisi olarak sizi görmek bizi sevindirir !

Allah c.c. gerçekleri keşfetmek isteyenlere devamlı hikmet nasib etsin! Esen kalın!

27 Şubat 2010 Cumartesi İyilik Perisi (Fairy of Favour)


FRAGMAN İÇİN (FOR FRAGMAN):

http://www.flixster.com/movie/freedom-writers

   

   

Reklamlar