Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

5 BİN KUŞ VE 100 BİN BALIK NEDEN ÖLDÜ ?

Arkansas Doğal Hayatı Koruma yetkilileri, gündeme bomba gibi düşen toplu balık ve kuş ölümü arasında bir ilişki tespit edilmediğini kaydederken, bu hayvanların neden öldüğüyle ilgili farklı teoriler dile getiriliyor.

Cemal Demir / New York

ABD’nin Arkansas eyaleti birkaç gün içinde meydana gelen iki ürkütücü olayla ‘kıyamet’ haberlerinin odağına oturdu. Geçtiğimiz günlerde Arkansas Nehrinde yaklaşık 100 bin balığın sebebi bilinmeyen şekilde ölerek nehir yüzeyine vurmasının esrarı araştırılırken, birkaç gün sonra aynı eyalette bu olayın meydana geldiği yerin yaklaşık 125 mil doğusundaki Bebee kasabasına yılbaşı gecesi, bir korku filmini andırırcasına gökten binlerce kırmızı kanatlı sığırcık kuşun ölerek yere düşmesi şok etkisi yaptı. Önceki gün ise komşu buranın 300 mil kadar güneyinde, Loisiana eyaletinin Pointe Coupee bölgesindeki bir otoyolda yüzlerce ölü kuşa daha rastlandı.

Wisconsin eyaletinde bulunan ABD Doğal Hayatı Koruma Ulusal Merkezine bağlı bilimadamları, olayla ilgil bilimsel araştırmalar başlattı.  ABD Jeoloji Hizmetleri Müdürlüğü web sitesi, Haziran – Aralık periyodunda ABD’de 90 ayrı toplu kuş ve hayvan ölümü olayı yaşandığını duyurdu. Buna göre, sadece Minnesota eyaletinde Eylül ayında meydana gelen tek bir benzeri olayda 4 bin kuş ölmüş. Kuzey Amerika’ya özgü bir kuş olan kırmızı kanatlı sığırcık kuşlarından ABD’de 100 – 200 milyon arası bulunduğu tahmin ediliyor.

Arkansas Doğal Hayatı Koruma yetkilileri, gündeme bomba gibi düşen toplu balık ve kuş ölümü arasında bir ilişki tespit edilmediğini kaydederken, bu hayvanların neden öldüğüyle ilgili farklı teoriler dile getiriliyor. İşte en fazla dile getirilen 5 teori:

Hava

Arkansas Kumar ve Avcılık Komisyonu sözcüsü Keith Stephens, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, kuşların ölümüne kötü hava şartlarının ve yıldırımların neden olmuş olabileceğini söyledi. Gökten yağan ölü kuşlardan dolayı yaralanan kimsenin olmadığı belirtiliyor.

Yılbaşı havai fişekleri

Arkansas Times gazetesi, Kumar ve Avcılık Komisyonunu kaynak göstererek, yılbaşı gece kutlamaları sırasında patlatılan havaifişeklerin kuşları öldürmüş olabileceğini yazdı. Haberde kuşların, fişeklerin neden olduğu stresten ölmüş olabileceği kaydedildi.

Zehir

Bazı yore sakinlerinin kıyamet habercisi ya da felaket habercisi gibi gördüğü ölümlerin, kuşların zehirlenmesi sonucu olmuş olabileceği iddia ediliyor. Ancak sadece sığırcık kara kuşların ölmesi, zehir iddiasını zayıflatıyor. Kuşların travma sonucu mu toksik zehirlenme sonucu mu öldüğü bilimsel araştırmalardan sonra daha netleşecek.

Hastalık

Özellikle balıkların toplu ölümünde en çok dikkate alınan teori kirlilikten hastalanmış olma ihtimalleri. Ancak burda da, eğer kirlilik sebepse, neden nehirdeki sadece ‘drumfish’ adlı davul balıkları öldü sorusu cevapsız kalıyor.

Tabiatın cilvesi

Özellikle balık ölümünde dile getirilen bir iddia. Arkansas Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesinden Andrew Goodwin, ‘drumfish’ nüfusundaki büyük artış ile aşırı soğukların birleşmesinin bu sonucu hazırlamış olabileceğini belirtiyor. Çok fazla balık, aynı gıda kaynağı için rekabet ediyorsa önemli bir miktarı bunda başarılı olamayacak ve beslenme sorunu yaşayacak. Özellikle bünyesi zayıf balıklar da, bölgeyi vuran aşırı soğuklara dayanamayarak ölür.

Haber 7

6 Ocak 2011, www.haber7.com

Mısır'daki 10 Felaket

BİNLERCE ÖLÜ KUŞLARIN VE BALIKLARIN HİKMETİ…

Sevgili Dünyalılar, başta ABD olmak üzere, Brezilya,Tayland, Japonya gibi ülkelerde de görülen toplu kuş ve hayvan ölümlerinin bilimsel sebebi ister olsun ister olmasın, Dünya Tarihindeki önemli olaylara ve ilahi emirlere bakılarak bunların hikmeti anlaşılabilir. Ne yazık ki binlerce haber ve basın kuruluşu olmasına rağmen, günümüzde maddeci,bilimsel ve yüzeysel değerlendirme bakış açısı hakim olduğundan  bazı önemli olayların hikmetini anlayamıyorlar veya açıklamaya korkuyorlar! ….

1-     M.S. 570 veya 571 yılında Kabe’yi yıkmak için Mekke’ye gelen Yemen valisi Ebrehe’nin fillerden ordusu nasıl ki ebabil kuşlarının attığı taşlarla helak olduysa, günümüzde de ABD’nin zihninde Kabeyi ele geçirme, Kudüs’e ve Ortadoğu’ya egemen olma, çıkacağında Hz.Mehdi a.s.’a karşı gelme fikri vardır. Bu yüzden “İlahi Sistem” , “Siz ölü kuşlar gibi toplu ölümlere maruz kalırsınız.” İşaret ediyor olabilir ! Hmm, bir de kuşlar filleri yenmiştir !

2-     Ölü kuşlar, ABD’nin Vietnam’da, Irak’ta, Afganistan’da haksız yere öldürdüğü masumların ruhlarının lanetinin halkın üzerine  yağdığını göstermektedir.

3-     Ölü balıklar, tıpkı Hz.Musa döneminde Allah’a ve ilahi hakikatlere inanmayan Firavun ve halkına ceza olduğu gibi bugün zalim Firavun Hanedanını ABD ve benzeri zalim emperyalist ülkeler temsil etmektedir. İlahi bir cezadır! ABD, gizli bir deneyle toplu yok etme planı uygulasa bile sonuçta, hepiniz toplu olarak ölürsünüz, dünya kimseye kalmaz, anlamı çıkar!

4-     Türk şairi Necip Fazıl Kısakürek’in beytinde açıkladığı gibi günah bataklığına dalmış halklara uyarıdır:

“Ey hayat süren leşler, söyleyin sizi kim diriltecek?”  Ölü kuşlar ve balıklar, halkın aynadaki görüntüsüdür ! Yani “yaşayan ölülersiniz!” demektir.

 

5-        Mülk Süresi 19. ayette Yüce Yaratan Kuşların uçuşuna ve onları havada t       utan gücün kendisi olduğuna dikkat çekiyor. Yüce Yaratan, “Kuşları uçuran, denizde gemileri yüzdüren, uzaya çıkan uzay gemilerine izin veren benim; izin vermeyip yok ettiklerime şahit oluyorsunuz!”  demek istemektedir.  “Onlar, üstlerinde kanat çırparak uçan kuşlara hiç bakmazlar mı? Onları havada tutan yalnızca Rahman’dır. Gerçek şu ki O, her şeyi gözetiminde bulundurur.”

6-         Hz.Musa’ya İnanmış İsrailoğullarını Rahat Bırakmayan Firavun Ve

Mısır Halkına 10 Bela…

Özetle Mısır Firavununun yahudileri serbest bırakmaması sonucunda Tanrı’ nın ,Mısır’a yaşattığı felaketlerdir. Hz. Musa’ nın Yahudileri alıp Kızıldenizi ikiye bölüp kaçmasıyla sonlanır hikaye. Burada maddelenmiştir :

1-Tüm sular kana döner ve tüm balıkları öldürür.
2-Mısır ı kurbağalar istila eder.
3-Tüm insan ve hayvanları bit/pireler kaplar.
4-Büyük böcek yığınları insanlara saldırır.
5-Çiftlik hayvanlarda salgın hastalıklar başlar ve vahşi hayvanlar saldırır.
6-İnsanlarda Tedavi edilemeyen/durdurulamayan çıbanlar çıkar.
7-Yıldırımlar iner, dolu ve alev yağar.
8-Çekirge sürüleri saldırır.
9-Üç gün boyunca zifiri karanlık oluşur.
10-Tüm mısırlı ailelerin ‘ilk’ çocukları ölür.

SONUÇ: Kaza, bela, musibet gibi İlahi uyarı olaylarını Firavun ve ona uyan inkarcı Mısır Halkı ve Ordusu anlamış, ibret almış mı? “Hayır!” Denizde boğulana kadar inatla inkarcılıklarına devam etmişler. Bugünün dünyasında çoğu halk ve devletler de öyle; gerçekleri yalanlamaya ve zulümlerine devam ediyorlar! Yalana,hileye,hırsızlığa dayalı bütün saltanatlar, Yüce Yaratıcı imtihan gereği süre verdiği için varlığını sürdürmektedir ! Aldandıkları nokta budur!

Mesela dünyalılar iyice azıp kudurdukları vakit, İlahi Sistem onlara hiçbir laftan anlamayan ve vahşi Yecüc Mecüc ırkını musallat edecektir! Rabbimizin vaadi geldiği zaman her tepeden insanlığa saldıracaklardır. İnsanlık beterin beterini yaşayarak öğrenecektir! Tabii o zalim Yecüc Mecüc’ün de sonu Hz.İsa (a.s.) ve son müminlerin duasıyla olacaktır! Size esenlik diliyoruz. Kehf Süresi’nin ilk ve son ayetini ara sıra okumaya devam edin! Hoşça kalın! 21 Ocak 2011 Cuma

bismillah@radiostar.com

DİPNOT: Düzeltme Yapılmıştır.