Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Renkler, yaşama sevincimizi artıran Allah’ın harika bir sanatıdır. Dünya ve kainat, renksiz olsaydı zevksiz bir hayat olurdu.

Yağmurdan sonra Güneş açtığında ve gökkuşağı ortaya çıktığında güzel ve gizli bir alemin, sanatın varlığını göstermektedir.

Renklerin yaşadığımız hayatta bir anlamı vardır. Çeşitli varlıklardaki birkaç renkten oluşan mozaikler ise ilahi sanatın muhteşemliğini ispatlamaktadır.

Açık mavi gökyüzünde beyaz bulutlar ruhumuza ferahlık vermektedir. Gündüz güneşin beyaz ışıkları bütün varlıkları aydınlatmaktadır. Sabah güneş doğarken ve akşam güneş batarken ufuk çizgisinde turuncu renkli güneş,insanın doğumundaki sevinci ve ölümündeki hüznü hatırlatmaktadır. Geceleyin gökyüzünde beyaz renkli dolunay gece lambasını izleme hissi vermektedir.

Uzayın uçsuz bucaksız karanlığı ise sonsuzluk duygusu vermektedir.

Yeryüzünde kahverengi ve kızıl topraklar, dağlar bir ağırlık hissi, yatak havası sunmaktadır. Yeşil çimenler ve bitkilerle kaplı olduğunda yeryüzü,güven veren ve cana yakın bir dost kucağı gibi bizi beklemektedir.

Masmavi engin denizler, ruhlarımıza serinlik ve heyecanlı maceralara davet havası sunuyor.

Beyaz martılar denizin rengiyle uyum sağlıyor. Rengarenk muhabbet kuşları, sarı-yeşil,mavi-beyaz ve gri-mavi-beyaz renklerde sıcak ve konuşkan bir dost etkisi aksettirmektedir. Siyah çizgili kahverengi kaplan,ciddi ve ağır bir görüntü sunuyor. Siyah-beyaz çizgili zebra, ilginç bir elbise deseni gibidir. Dünyada hep kadınların süslenmelerinin ve güzelliklerini göstermenin aksine tavus kuşlarında ise erkek tavus kuşu rengarenk muhteşem desenlerle örülü kuyruğuyla dişi tavus kuşlarına gösteri sunmaktadır. Bununla birlikte tavus kuşu, kendi kusurlarından ve günahlarından dolayı mahcup olan bir insan edasıyla birer siyah leke bulunan ayaklarına boynu bükük bakmaktadır.

Herkesin hayran olduğu çiçekler dünyasına gelelim: Asaleti ve aşkı temsil eden kırmızı gül, kraliyet tacı gibidir. Güller, tek renkli olmasıyla ünlüdür.

Cesur ve asil ruhlu insanları temsil eden kardelenler, beyaz-yeşil, beyaz-mor, yalnız beyaz, yalnız mor, yalnız eflatun renklerde karlı dağlarda yaşarlar.

Sarı-beyaz papatyalar kırlara neşe vermektedir. İris Japonica adlı çiçek, beyaz, sarı ve mordan oluşan 3 renkli, ilahi sanattan bir örnektir. Tanrı’nın nimetleri saymakla bitmez!   Ocak 2011

anna_emirov@asia.com

Reklamlar