“CHARLIE VE BEN” AİLE VE DRAM FİLMİ

Yapım: 2008 Yılı – Amerikan Yapımı.
Türü: Dram ve Aile Filmi.
başrolda ki oyuncu kadrosu: Jordy Benattar – Tom Bosley – Lara Jean Chorostecki – Daniel Fleming – Hannah Fleming
yönetmeni: David Weaver
senaristler: Karen Struck

ÖZET: Casey henüz 12 yaşında güzel bir kızdır ve dedesini aşırı derecede sevmektedir.

Sevgili dedesi Charlie hastalanınca, 12 yaşındaki Casey, sorumluluğunu üstlenmek zorunda kalacağı çok önemli kararlar almak zorunda kalır.

Charlie ve 12 yaşındaki torunu Casey, birbirilerinin en yakın arkadaşıdırlar. Birlikte filmlere giden, oyunlar oynayan ve birbirilerine hikayeler anlatan dede torun için her şey çok güzel giderken Charlie aniden hastalanır. Kaçınılmaz sona doğru yaklaşırken her ikisi için de kalan vakitleri çok değerlidir.

* * * * *

ÖNEMLİ VE İLGİNÇ NOKTALAR:

Casey’nin babası Jeffry’nin kızıyla gerektiği gibi ilgilenmemesi Batı toplumunda kendini işini adamış bir çok kişi için yaygın ve olumsuz bir huydur. En sonunda bunu anlaması güzel bir gelişim.

Diğer dikkat çekici bir şey, tanıştıktan sonra hemen üçüncü karşılaşmada bile flört eden veya beraber olan batılılar için hanımının ölümünden sonra 8 yıl dul bir erkeğin yalnız yaşaması da dikkat çeken diğer bir husus…

Müslüman milletler için olumsuz yönü, Casey’nin ve okul salonunda bazı izleyicilerin kısa etek giymesidir. Müslüman genç kız kızlar çevresinde devamlı gördüğü giyim tarzlarını taklit etmek isterler.

Sonuç olarak vahşet ve kanlı filmlerin bol olduğu zamanımızda bir ailenin hayat hikayesini anlatan güzel bir film. Hoşça kalın!

   “CHARLIE AND ME” THE MOVIE, 2008

   Charlie & Me is a made-for-tv movie that premiered on Hallmark Channel on January 5, 2008. Filmed on location in Ontario, Canada, the movie stars Tom Bosley as the title character and Jordy Benattar as his granddaughter.

PLOT

Casey Baker (Jordy Benattar) is a 12-year-old girl whose best friend is her grandfather, Charlie (Tom Bosley). Charlie has been like her surrogate parent since she was 4 years old, when Casey’s mother died. Her still-grieving father, Jeffrey (James Gallanders), has kept his distance. When Jeffrey is away on a business trip, Charlie has a heart attack, and Casey finds herself alone making some critical decisions for her grandfather.

CAST:

User Reviews

Charlie and Me was one of the best movies my husband and I have ever watched.

25 June 2008 | by wopstaff (United States)

This movie was a movie that I would love to view with my grown children and my grandchildren. Tom Bosley is an excellent actor and the young girl who played Casey was amazing. It was so real watching Casey and her grandpa’s closeness as she helped him and learned from him. Our daughter had this closeness with her grandpa, especially when he was sick and taken to the hospital and the doctors said there was no hope and she laid on his bedside and prayed that he would live. And he did for 10 more years. She was only 8 at the time. Taking time for the ones you love is so much more important that working your life away as we did sometimes as parents.

http://www.imdb.com/title/tt1118040/

 

From  Anna Emirov

Reklamlar