NEREDEYSE BÜTÜN KURUMLAR KOMPLOCU; KARA ŞÖVALYE MACERASINDA MÜTHİŞ GÖRÜŞLER…

PALYAÇO JOKER İLE HARVEY’İN KONUŞMASI

        Dark Knight

Harvey Dent, hastanede yaralı yatarken Joker hemşire kılığında geliyor.

Joker : Merhaba! Seninle aramızda dargınlık olmasını istemiyorum Harvey. Sen ve Rachel kaçırıldığında ben Gordon’un kafesindeydim.O patlayıcıları ben patlatmadım.

Harvey: Senin adamların, senin planın…

Joker : Sence ben plan yapabilecek biri miyim? Ne olduğumu biliyor musun? Arabaları kovalayan bir köpeğim. Arabayı yakalasam ne yapacağımı bilemem. Anladın mı, ben sadece yaparım.

Mafyanın planları olur, polislerin planları olur, Gordon’un planı olur. Bunların hepsi de komplocudur. Durmadan küçük dünyalarını kontrol etmeye çalışırlar. Ben komplocu değilim. Komploculara bir şeyleri kontrol etmeye çalışmanın ne kadar zavallı olduğunu göstermeye çalışıyorum. Yani söylediklerimde samimiyim, yaklaş.

Sen ve kız arkadaşının olayı kişisel değildi. Gerçeği söylediğimi sen de biliyorsun.

O komplocular sizi bulunduğunuz yere getirdi. Sen de komplocuydun, planların vardı. Sonuçta olanlara bir bak. Ben her zaman en iyi yaptığım şeyi yaptım. Senin küçük planını aldım ve sana karşı çevirdim.

Birkaç bidon benzin ve birkaç mermiyle şu şehre neler yaptığıma bir bak. Biliyor musun neyi fark ettim.? Her şey plana göre gittiğinde kimse paniklemiyor.Plan korkunç olsa bile. Mesela yarın basına “bir çete üyesi vurulacak” veya “bir kamyon dolusu asker havaya uçacak” desem kimse paniklemez çünkü hepsi planın bir parçası. Fakat “küçük bir belediye başkanı ölecek”, desem herkes birden kafayı yiyor!

O yüzden biraz anarşi şart. Mevcut düzeni sarsınca her şey birden kendiliğinden kaosa dönüyor. Ben kaosun elçisiyim. Ve kaos neye dayanır sence? Korkuya. (veya o, kurallara uygun, adilanedir.)

(Harvey, ‘Yaşarsın veya ölürsün’ seçenekli yazı-tura atmak zorunda kalıyor; yaşıyor. )

Joker : İşte şimdi birbirimizi anladık!

* * * * * * *

KAYNAK: THE DARK KNIGHT (KARA ŞÖVALYE, ABD, 2008

        2012-Kötülüklere Karşı Savaş

From: OzgurZulkarneyn@linuxmail.org,

              23.02.2012

Reklamlar